Ráda bych Vás seznámila s (pro mě) nejpalčivějšími faktory rok a čtvrt po plastice předního zkříženého vazu.
1) snížená svalová síla na operované noze
2) ochablé stehenní svalstvo (zejména vastus medialis obliqus)
3) zhoršená stabilita na operované noze
4) nemožnost vícekrát za sebou provést tzv. zakopávání (přichází křeč do zadního stehna)
5) při zatnutí stehna (m.quadriceps femoris) patrná citlivost v oblasti holenní kosti (u jizvy)
S těmito faktory je nutno počítat, ať už je vám 18 nebo 30 let. Operačním zákrokem se přeruší svalová, ale i nervová vlákna. Naštěstí obě mají schopnost regenerace, je ovšem potřeba podpořit hojení kvalitním cvičením a rehabilitací. Odborná literatura uvádí až 2 roky, než se stav operované nohy 100% srovná. Při nedodržování pokynů lékaře či terapeuta by se mohlo časem projevit tzv. "podklesávání" ( či bolest) kolene, které je limitující pro většinu sportů anebo i při obyčejné chůzi. Tyto problémy se mohou projevit s odstupem několika let po plastice (např. po 8-10 letech), takže Vás ani nenapadne dávat si je do souvislosti se starým zraněním.
Příklad z praxe: Paní ve věku 31 let, 10 let po plastice LCA, stěžuje si na bolest kolene při chůzi, při sportování nevadí (závodně jezdí na kole, běhá). Nelze si však kleknout anebo s bolestí. Nelze stát na jedné noze bez bolesti. Odeslána na rehabilitaci pro stabilizaci kolene. Stav se po rehabilitaci výrazně zlepšil!
Další zajímavý fakt. Během práce jsem si všimla, že mnohem hůře snáší návrat ke sportu profesionální sportovci. Zejména mladí lidé (při standardní pooperační péči). Většinou mívají větší úbytek svalové hmoty než např. paní z kanceláře, 40+ . Domnívám se, že to je dáno tím, že šli z plného zdraví a maximálního výkonu svalu do propadu (operace) a tudíž je mnohem větší rozdíl mezi původní svalovou hmotou a nynějším stavem. Oproti tomu paní z kanceláře zase tolik svalové hmoty před operací neměla. To by vysvětlovalo, proč i po více než roce od operace stále nemám stejný obvod stehna v cm na operované noze jako na zdravé. Ale je to samozřejmě na velkou diskuzi, čím vším to může být...
Problém stability to je běh na dlouhou trať, na tom se shodnou lékaři i terapeuti. Jde o celkovou svalovou souhru svalů kyčlí, kolen i kotníků a potažmo i svalstva břicha. Stabilizací ještě nikdo nikdy nic nezkazil a vřele ji doporučuji trénovat. Po operaci mají tendenci ochabovat: hýžďové svaly, zevní rotátory kyčelního kloubu, stehenní svalstvo, lýtkové svalstvo.
Svalová síla je každý měsíc lepší a lepší, ale zase oproti zdravé noze to zkrátka ještě není ono! Subjektivně vnímám levou nohu jako slabší a nemám v ní tolik síly při odrazu. Ačkoli pohyb provedu, cítím, že mám rezervy.
Zakopávání znají především atleti z tzv. atletické abecedy. Cvik, kdy se při běhu po rovince krčí koleno a snažíte se kopnout patou do zadku. Ačkoli odborná literatura uvádí neprovádět tento cvik minimálně půl roku po plastice (při odběru štěpu z hamstringů), tak i po roce mám s tímto cvikem problém. I když jsem zahřátá, protažená, prostě to nejde jako předtím.
Zvýšená citlivost na bérci je dána sníženou funkcí VMO, pro tento sval je to cvičení zkrátka námaha , a tak reaguje na zátěž. Můžete to vnímat jako pálení při cvičení nebo neurčitý tlak, který je jasně ohraničený a lze si na něj sáhnout v určitém místě kolenní štěrbiny a jejího okolí. Po cvičení tento problém mizí! A při dalším se zase objevuje!
A co že to je ten ochablý stehenní sval: vastus medialis obliqus. Najdete ho pod zkratkou VMO, je součástí stehenního svalu a zajišťuje vnitřní stabilitu kolene. Pokud nefunguje jak má, vznikají časem bolesti kolena z vnitřní strany, koleno padá dovnitř, ochabují zevní rotátory a abduktory kyčelního kloubu. Patella (čéška) je tažena směrem ven a tím pádem se přetěžují struktury na zevní straně kolena, stehna (iliotibiální trakt). A pokud nejsou síly na vnitřní a vnější straně kolena v rovnováze, zhoršuje se i stabilita! A jsme zase na začátku začarovaného kruhu....
Stav normálně rozložených sil na čéšce. |
Na obrázcích se můžete schematicky podívat na to, jak to vypadá, pokud vypadne z funkce VMO. Důsledkem je, že bérec jde do zevní rotace, chodidlo do pronace. Koleno ve vnitřní rotaci. Zakládají se tu budoucí nohy do X (minimálně u jedné dolní končetiny).
A na závěr jeden veliký vykřičník! Pozor na nadváhu, výrazně zhoršuje regeneraci kolena, prodlužuje rehabilitaci, návrat do běžného života a ke sportovním aktivitám.
Stav při dysfunkci VMO. |