Touto dobou by měla by být ukončena ambulantní rehabilitační péče. Co to znamená pro nás jako pacienta?
Během rehabilitace mělo dojít k plnému rozsahu pohybu, nácviku stabilizace a zvýšení svalové síly svalů dolní končetiny. V tuto chvíli by rozdíl síly mezi Vaší operovanou a neoperovanou nohou měl být do 20%. Cokoliv nad tuto hranici je považováno za asymetrii! Fyziologická stranová asymetrie se pohybuje v rozmezí 10-15%. Pokud se tedy provádí kontrolní měření anebo testování, nesmí Vaše operovaná noha být horší než zdravá o 20 a více procent, jinak dochází ke zvýšení pravděpodobnosti zranění nejenom operované, ale i zdravé nohy!
Co dělat dál?
- zlepšovat svalovou sílu a vytrvalost
- návrat ke sportovní aktivitě
- návrat do tréninku
- trénink koordinace, nestabilní plochy
- cvičení v uzavřeném kinematickém řetězci (např. leg-press, polodřep, dřep, výstupy)
- nutno dbát na kvalitní regeneraci po námaze
S klusáním začínáme 3. měsíc (13. týden) od operace. Ideálně obden 5 minut po rovině a měkkém povrchu. Kontrolujeme stav kolene během a po zátěži. Neměla by se objevit bolest ani otok. Pokud ano, okamžitě přestat s během. Pocit diskomfortu je v normě. Ten odezní časem a se zvyšující se silou a jistotou. Naším úkolem je najít optimální rychlost běhu tak, aby nedošlo ke kulhání a přetěžování zdravé strany.
Tréninkový plán může vypadat následovně: 5 minut klus, pokud je vše OK, přidat dalších 5 minut a zvýšit rychlost, pokud zase vše OK, přidat 5 minut a opět zvýšit rychlost = optimum.
Tento typ tréninku zopakovat 3x. Poté navýšit časový interval na 10 minut v optimální rychlosti.
P.S. Buďte trpěliví! Ať nedopadnete jako já, místo 5 minut jsem šla 45 minut a odskákala to chřipkou na dva týdny. Organismus nebyl připraven po 3 měsících na takovou zátěž.