Ahoj!
Jak postupovat v léčbě po plastice předního zkříženého vazu dál? V následujících týdnech pokračujeme v některých zaběhnutých věcech a postupně přidáváme nové. V této fázi byste již měli být v péči fyzioterapeuta nebo rehabilitačního pracoviště. A jaké jsou tentokrát Vaše cíle?
- redukce otoku
- elevace končetiny
- chůze bez opory (bez berlí)
- zvyšování svalové síly trupu a dolních končetin
- nácvik fyziologické chůze (bez kulhání)
- plná extenze (propnutí)
- rozsah pohybu kolena do 135 stupňů bez omezení
Ze sportovních aktivit je vhodné začít trénovat vystupování na stapperu a jízdou na rotopedu. Stejně jako stoj na špičkách s oporou o zeď- což vede ke zvýšení aktivity lýtkových svalů a nácviku odpichu od palce, který je nutný pro správnou chůzi.
Na co si dát pozor?
Mezi 8.-10. týdnem dochází k největší remodelaci na kosti, tudíž člověk má subjektivní pocit větší jistoty a dovoluje si k postižené končetině víc. A tady může nastat velký problém, protože je tu riziko vytrhnutí štěpu, a to zejména ve třech situacích.
- uklouznutí, podklouznutí ve vaně nebo v zimě na sněhu nebo na tanečním parketu
- divoké noční otáčení v posteli
- po požití alkoholu
Někteří ortopedi doporučují spát prvních 6 týdnů v posteli s ortézou na koleni, pokud by Vám však nebyla příjemná je možno na koleno použít kinesiotapování. Co se týče pití alkoholu, to bývá vůbec jedna z nejčastějších příčin poškození štěpu. Stačí pár panáků nebo kousků piva a už máte narušené rovnovážné ústrojí a vnímání. Tudíž jste náchylnější k větší neopatrnosti a zátěži postiženého kolena.
Prosím, nepodceňujte sílu alkoholu a nechoďte s berlemi na večírky! Replastika kolenního kloubu je možná, ale není příjemná a hrozí velké riziko budoucích problémů, zejména otoků i po sebemenší zátěži!
Žádné komentáře:
Okomentovat