Další díl věnuji technice chůze o berlích. Ze zkušenosti můžu říct, že vídám na rehabilitaci hodně lidí, kteří berle drží v rukách poprvé v životě (zejména mladší ročníky) a trochu se s nimi perou. Základem správně techniky chůze, je délka kroku. Ta by měla být stejná u obou dvou nohou. Tzn. pokud se jedná o chůzi po rovině, první se opřou o zem berle, za nimi operovaná noha a o stejnou délku překročí zdravá noha berle. Nemá smysl si fixovat nesprávný stereotyp chůze (kulhání), kdy se zdravá noha pouze přitahuje k operované a není zachována stejná délka kroku.
Další nástrahou chůze s jednou berlí (nebo hůlkou) je, na jakou stranu těla si ji vzít. Pamatujte, že s jednou berlí (holí) je to vždy křížem! Pokud je operovaná noha levá, berle (hůlka) jde do pravé ruky a naopak. V žádném případě ji nedržte ve stejné ruce, jako je operovaná noha. Tímto způsobem bolavé noze v žádném případě neulevíte!
Ve videu uvidíte malý příklad toho, kde všude můžete na schody a schodiště narazit. Cestou do obchodu, k lékaři, do lékárny, do školy, do práce, na nádraží, na poštu atd. Tento fakt si člověk uvědomí v momentu, kdy jsou pro něj schody problémem. V praxi se jedná zejména o období prvních čtyř týdnů po operaci LCA. Po této době (minimálně) dochází k odkládání berlí a nácviku zdolávání schodů bez opory, v této fázi je důležitější než kdy dříve posilovat m. quadriceps femoris a zvykat si zatěžovat operovanou nohu, která během svojí inaktivity přišla o velké množství svalové hmoty. Konkrétně u mě se jednalo o 5 cm oproti zdravé noze. Dobré nemocniční zařízení poznáte i podle toho, zda Vám vysvětlí a natrénují s Vámi techniku chůze o berlích. Pokud jste takové štěstí neměli, doufám, že najdete inspiraci v dnešním videu.
Chůzi do schodů jsem si sama pro sebe pojmenovala "zobání", aby to bylo snadno zapamatovatelné. Rytmus chůze je v tomto případě Zdravá- Operovaná- Berle (ZOB). Pokud se cítíte během zdolávání dlouhých schodů unaveni, zastavte si a odpočiňte. V některých panelových domech nebo v lékařských domech jsou schody a chodby pokryty linoleem. Zde si dejte pozor zejména v podzimních a zimních měsících, kdy je mokro a umělý povrch velmi klouže. Během zimy, kdy led a sníh pokrývá chodníky a cesty, doporučuji používat berle s nástavcem na led, viz. obrázek.
Video naleznete na tomto odkaze:http://youtu.be/apmvtlLp4Zg
Přeji Vám bezpečnou cestu!