středa 26. listopadu 2014

Páté video

Ahoj !

       V tomhle díle mě uvidíte "v akci". Čekají Vás praktické ukázky cviků, které slouží k dosažení plného propnutí i ohnutí kolenního kloubu. Vybrala jsem si je, protože nesnáším stereotypní a jednotvárné cvičení. Člověk by měl mít silný prožitek pohybu při každém z těchto cviků. Nejedná se mi o rychlé a zbrklé opakování, ale o uvědomělý, řízený a plně koncentrovaný pohyb.

Posilování extenzorového aparátu pomocí overballu.
       Z tohoto důvodu taky neuvádím přesné počty opakování a sérií. Řiďte se především svým pocitem únavy nebo bolesti. Dávám Vám obecný návod, jak můžete k rehabilitaci kolenního kloubu přistupovat. Se všemi uvedenými cviky mám dobré zkušenosti i  u svých pacientů. Nevěřili byste, jaké pro ně bývá překvapení poloha na čtyřech! Jeden ze základních pohybových vzorů lokomoce!
       Overball i Theraband seženete ve zdravotnických potřebách nebo v obchodech se sportovními potřebami. Overball nikdy nenafukujte do plného objemu, jinak by nemohl plnit svoji funkci. Obě dvě pomůcky mají v rehabilitaci svoje místo a poslouží Vám i jako zpestření. A jaké svaly chceme posílit a aktivovat? V souvislosti s poraněním LCA (přední zkřížený vaz) nás zajímá především síla mediální hlavy čtyřhlavého stehenního svalu, hýžďový sval a svaly v okolí kyčelního kloubu, podílející se na unožování a rotaci dolní končetiny. Vše v součinnosti s břišními svaly jako m.transversus abdominis, m.ubliqus internus abdominis et externus abdominis a m.diaphragma. 
       Doporučuji Vám, abyste se snažili o co nejpřesnější provedení cviků, jako jste viděli u mě. Zpevněné břicho, nezadržovat dech, rovná záda, hlava v protažení a plná koncentrace na správné provedení pohybu v celém rozsahu pohybu. Nekvalitním cvičením si můžete ještě ublížit. Máte-li jakékoliv pochybnosti obraťte se na fyzioterapeuta ve Vašem okolí a požádejte ho o spolupráci.
Video ke shlédnutí zde:http://youtu.be/UIDKjhrlqgU


       Přeji Vám krásné cvičení!
       
       

čtvrtek 20. listopadu 2014

Čtvrté video

Ahoj!
       Další praktické video se zabývá samotným ledováním. Existuje spousta metod  a variant, jak ledovat. Téměř každý člověk má svoji vlastní verzi a já Vám nyní představím tu svoji. Díky ní jsem rychle a efektivně zredukovala otok tak, že mi nic nebránilo ve cvičení postiženého kolena.
       Za tuto techniku vděčím panu Bartoszovi Rutowiczovi, polskému kolegovi, který mě velmi obohatil svými znalostmi a zkušenostmi, a to minulý rok na podzim. Jakoby už tenkrát věděl, že se mi to bude hodit! Název techniky PRICE vznikl složením prvních písmem pěti anglických slov: Protection, Relaxation, Ice, Compression, Elevation. Každé z nich představuje důležitou  a nedílnou  součást ledování. Vše je podrobně vysvětleno ve videu zde:  http://youtu.be/690qipkSmRM
       Ze zkušenosti Vám doporučuji, každý den nebo alespoň obden, měřit obvod přímo přes čéšku a přes stehno postižené končetiny, ve výšce asi 10 cm od čéšky směrem vzhůru a zapisovat tyto hodnoty na papír. Použijte klasický krejčovský metr. Získáte tak objektivní výsledky ledování a vidíte pokrok během Vaší léčby. Za několik dní od úrazu si totiž ani nevzpomenete, jak původně koleno vypadalo. Naše tělo a hlavně náš mozek se snaží všechny nepříjemné události zamaskovat a rychle vytěsnit z mysli. 
Ukázka ledování.
       Nezapomeňte pro kontrolu změřit i obvod na zdravé končetině, abyste měli hodnoty s čím porovnávat. Pozor u sportovců! Už před úrazem bývá výrazná svalová dysbalance mezi končetinami. Takzvaně odrazová (silnější) noha může mít obvod i o několik centimetrů větší! Proto striktně netrváme na dosažení stejných hodnot u obou končetin. 
       Podpořit vstřebávání otoku můžete nejen elevováním končetiny, ale taky užíváním enzymatických léků, zábalem z bahna Argea, lymfatickým tejpem, ale hlavně řízenou svalovou aktivitou dané oblasti, protože samotná lymfa nemá žádný vlastní aktivní mechanismus.
       Mějte se krásně!

neděle 16. listopadu 2014

Třetí video

Ahoj!

       Ve třetím díle jsem se věnovala berlím a ortéze. Dozvíte se, jak vypadá správný stereotyp chůze o berlích a proč jsem se rozhodla odhodit rigidní ortézu ze svého kolena ihned, jakmile jsem se dostala z nemocnice domů.
Ortéza musí dolů.
       Toto rozhodnutí mi posvětil a utvrdil mě v něm i můj ortoped MUDr. Zdeněk Šos. I když se musím přiznat, že poprvé jsem do jeho ordinace doskákala o berlích a s ortézou na noze, kterou jsem si nasadila těsně předtím, než jsem k němu šla a to proto, aby mě náhodou nenapomenul, kde ji mám. Doma jsem ji totiž nenosila vůbec. Věděla jsem totiž ze svojí zkušenosti před 8 lety, jaká to byla hrůza po 2-3 týdnech nošení rozhýbat ztuhlé koleno a svaly. A navíc ze svého pohledu fyzioterapeuta mi bylo jasné, že mým cílem, je dosáhnout plného rozsahu pohybu a redukce otoku.
     
K mému překvapení, se po prohlédnutí lékařské zprávy ze šumperské nemocnice, začal sám divit, proč mi na diagnózu distenze vazu (1. dg) byla předepsána ortéza, když to nemá žádný význam a důrazně mi doporučil ji sundat a už nikdy nenasazovat. To mě opravdu potěšilo a utvrdilo v tom, že ortéza v takovéto situaci je přežitek z doby dávno minulé! Moderní léčba usiluje o co nejkratší dobu imobilizace postižené oblasti a rychlou rekonvalescenci.
       A proč je důležité dodržovat správný stereotyp chůze? Především proto, aby nedocházelo k fixování nesprávných návyků, které by v pozdější době mohly bránit úspěšnému návratu ke každodenním aktivitám a sportovním činnostem. Osové postavení kloubů zajišťuje nejekonomičtější práci svalů. Nehrozí nám tedy bolesti z přetížení, ani z oslabení určitých svalových skupin. Navíc přes naše chodidla dochází k propriocepci (získávání informací o prostředí a změnách svalového napětí v našem těle) a pokud nedochází ke kontaktu ploska-zem, nemůže tak ani naše tělo reagovat správně na nově vzniklou situaci.
Trasa Skřítek-Nad malým kotlem a zpět.
       Jak sami vidíte chůze je v dnešní době velkým tématem. Osobně se mi velmi líbí i myšlenka tzv. bosé chůze. Více se můžete dočíst např. v knížce Born to run od Christophera McDougalla
anebo si vyzkoušejte chůzi a běh v botách značky Vivobarefoot. Fotografii jsem pořídila během horské túry cca 15 km, kterou jsem zdolala v těchto pohodlných botách.

Video ke shlédnutí zde: http://youtu.be/15IuJbgpW9w

       Mějte se krásně!
     

sobota 8. listopadu 2014

Druhé video

Ahoj!
       Pokračujeme po cestě mého zranění. Tentokrát se s Vámi podělím o zážitky ze střetnutí mé osoby a systému zdravotnictví. Proč je důležitý výběr zkušeného lékaře? Uvědomte si, že v takové situaci jde především o čas. Včasná a správná diagnóza může předejít nežádoucím komplikacím vzniklých z časové prodlevy a z odkládání léčby. 
       Představte si situaci, ve které máte natažený vaz, týden odlehčujete o berlích a vracíte se pomalu do práce a ke trénování. Po dvou měsících první ostrý trénink, zaberete a najednou KŘUP. Koleno, znovu! A tentokrát nejen poškozený vaz, ale i meniskus, chrupavka a svalová vlákna. Co s tím? Operace! Ale nejdřív za 2 měsíce (až slehne otok), pooperační komplikace, další měsíc o berlích a další 2 měsíce, než se dostanete do tréninku a vrátíte ke sportovní aktivitě. Výsledek? Promarněných 7 měsíců života, kdy vše mohlo být jinak!
     
A teď si představte druhou situaci. Lékař určí správnou diagnózu, vy čekáte 2 měsíce na operaci (než slehne otok), ale už během té doby poctivě připravujete Vaše svaly na zákrok, posilujete a stabilizujete tak, abyste byli v co nejlepší formě! Operace bez komplikací, měsíc o berlích a další měsíc postupná zátěž. Ve třetím měsíci od operace plná zátěž, návrat ke sportu. Výsledek? Ani jeden promarněný den Vašeho života a rychlá rekonvalescence.
Kterou z těchto variant byste chtěli zažít?
                    Je to Vaše volba! 
       
      Průvodní znaky provázející poranění LCA (lig. cruciautum anterius) se samozřejmě mohou individuálně lišit. Já vycházím ze svých zkušeností, protože již před 8 lety, jsem měla podobné poranění vazů, které vyústilo v artroskopické vyšetření levého kolena. A bohužel jsem tehdy neměla dostupné informace jako v současné době. Ani moji rodiče nevěděli, co v takové situaci dělat. A já na ně jako dítě spoléhala. Drželi jsme se tedy všichni rad lékařů a jejich postupů. Dnes mohu ze svého profesního hlediska říci, že mi spadly růžové brýle o neomylnosti lékařských závěrů. A strhla jsem jim pomyslnou aureolu nad jejich hlavami. Jsou to především lidé, stejně jako já. Někteří dobří, jiní výborní! Buďte prosím vůči sobě zodpovědní a chtějte pro sebe jen to nejlepší :-). Video ke shlédnutí zde: http://youtu.be/y3RM_-7iKak
Krásný den!

pondělí 3. listopadu 2014

Pozvánka

Přes tento odkaz se dostanete na stránky projektu NeurorestartPeníze, kde můžete shlédnout rozhovory např. s miliardářem Karlem Janečkem, s přední českou ekonomkou Markétou Šichtařovou nebo s úspěšným podnikatelem Martinem Hausenblasem apod. na téma peníze a důležitosti pozitivního vztahu k penězům.

Doporučuji!

http://penizeavy.cz/?a_box=exwdtnur