V dnešním videu Vám představím jednu z nestabilních ploch, kterou 100% využijete během rehabilitace po plastice LCA. Nestabilní plochy (NP) jsou velkou skupinou pomůcek, které mají za úkol vytrénovat Vaše reakční schopnosti, zvýšit a zlepšit propriocepci, stabilizaci, aferentaci a svalovou sílu! Jednoduše řečeno Vaše senzomotorické schopnosti.
Ježci |
Na rehabilitačním pracovišti se setkáte například s dřevěnými úsečemi (kulové, válcové), barevnými čočkami nebo pěnovými kladinami (např. AIREX) a pichlavými ježky či s BOSU podložkami. Já osobně tyto pomůcky miluji, protože oživí jinak nudné cvičení a nabízí veliké množství variability a stavění "překážkových" drah, které ocení zejména děti a mladší ročníky.
Úseč ze dřeva. |
Pěnová podložka |
Bosu. |
Cvičte do pocitu mírné únavy, cvičení na NP je velmi náročné. Nesmí Vám provokovat bolest, křeče. Pocity tlaku a tahu jsou normální. Mě osobně se stále objevuje velký třes, což znamená, že svalstvo je hodně oslabené (zejména m.quadriceps femoris a vastus medialis) po operačním zákroku a je potřeba cvičit stabilitu na postižené končetině pravidelně. Pokud nohu "přecvičíte" poznáte to druhý den, kdy se objeví větší bolest. V takový den znovu necvičte! Ve všech polohách dodržujte vzpřímené postavení těla, rovná záda, vytažená hlava, hrudník vpřed a především mírně pokrčená kolena (NE propnutí!). Cvik opakujte 20-30x maximálně.
Stoj na balanční podložce. |
Instruktážní video ke zhlédnutí zde: http://youtu.be/A50PzVYD2so
P.S. Balanční polštářek použitý ve videu (a na obrázku) jsem koupila v Lídlu za 149 Kč.
Mějte se krásně, Mirka!
Žádné komentáře:
Okomentovat