pondělí 2. listopadu 2015

Po roce od plastiky LCA

Ahoj!

     V dnešním videu uvidíte krátký sestřih z návštěvy atletického stadionu. Video je pouze ilustrační, abyste měli představu o tom, co všechno už koleno vydrží a co si s ním můžete dovolit! Přes léto byla jízda na kole aktivitou číslo jedna! Tolik km jako letos jsem ještě nikdy nenajezdila :-). 
     Občas proběhlo plavání, kolečkové brusle a dokonce už jsem zkusila i beach volejbal. Zato klusání a běhání mě překvapilo svojí lehkostí a poměrně rychlým návratem techniky (jakmile přestanete kulhat). Dále jsem se pustila do jógy, ačkoli jsem ji nikdy předtím nepraktikovala a netáhlo mě to k ní, nyní jsem ocenila některé její prvky a díky ní jsem zůstala zpevněná a protažená i v dalších částech těla. 

   Volejbal byl pocitově nejnáročnější, protože v zápalu hry se člověk pořádně opřel do nohou a musel rychle měnit směr pohybu. Taky kopání do fotbalového míče a stání v brance nebylo úplně optimální.
     A co je teď největší problém?
Jednoznačně pocit "křeče" na zadní straně stehna při zakopávání a při silnějším odrazu. Je to pozůstatek po operaci, kdy se z těchto míst odebíral štěp ( u mě ze dvou svalů, někdy však stačí jen jeden). Tudíž si musím počkat než to odezní, dobrá zpráva je, že se to neustále zlepšuje. 
     Zakopávání je právě z tohoto důvodu zakázané celý půl rok po operaci. Je nutné s ním začínat pomalu a postupně navyšovat počet opakování. Takže se mu nevyhýbám, jak uvidíte ve videu, ale značně mě limituje.

P.S. Věděli jste, že návrat ke sportu během prvního roku po plastice zažije 60-80% lidí?

     Video naleznete na tomto odkaze:                  https://youtu.be/YYrSZVMf6sQ
Doufám, že Vám bude inspirací! Mějte se krásně!
Mirka

neděle 17. května 2015

eBook Jak správně provést kinesiotaping kolena

Ahoj!

Dnes je to téměř půl roku od mé plastiky předního zkříženého vazu levého kolenního kloubu. Rozhodla jsem se završit toto období jedním uceleným dokumentem, který by Vám či Vašim známým (kamarádům, dětem) mohl přispět k rychlejší rekonvalescenci a ke zkvalitnění pooperační péče v oblasti kolenních kloubů.

Jedná se o dvacetistránkový PDF dokument, který obsahuje teoretickou i praktickou ukázku lepení kinesiotapu (čti "kinesiotejpu"). Uvidíte dva styly lepení, které jsem si sama aplikovala, a které se mi osvědčily i u pacientů v mojí fyzioterapeutické  praxi. Jsou jednoduché natolik, že je zvládnete nalepit sami, bez cizí pomoci.

Hledáte-li dlouhodobé řešení, ať už se chystáte na trénink, závod, do nerovného terénu, na túru anebo Vás koleno jen tak pobolívá a chcete jej podpořit bez užívání chemických léků, doporučuji si tento dokument stáhnout.

Heslo: koleno

Chcete-li podpořit moji tvorbu například formou finančního daru, s vděčností jej uvítám na čísle účtu: 1015770782/6100


                                             Věřím, že moje energie Vám přinese užitek! 
Mějte se krásně!
Mirka

pondělí 4. května 2015

Příprava eBooku

Ahoj!

Připravuji pro Vás dokument, který si budete moct stáhnout do svých PC i chytrých telefonů. Jedná se o teoretického i praktického průvodce kinesiotapováním po zranění LCA. Tape (čti tejp) slouží ke zvýšení stability, svalové síly, redukci otoku a snížení bolestivosti v oblasti kolenního kloubu. A tady první úryvek: 
                                                      Předmluva
Děkuji Vám, že jste si stáhli můj eBook a čtete tyto řádky. Najdete v něm podrobnou praktickou ukázku, jak správně aplikovat lymfatický a stabilizační kinesiotaping, který Vám pomůže zpevnit oblast kolenního kloubu a také urychlit redukci otoku. Čeká Vás 20 stránek eBooku, na kterých se přesně dozvíte, co dělat a proč to dělat.

Tento eBook jsem napsala proto, abych se mohla podělit o své zkušenosti z mojí fyzioterapeutické praxe s co největším počtem lidí, kterým se stal stejný nebo podobný úraz jako mně a abych jim pomohla se znovu vrátit ke sportovní aktivitě, stejně jako do běžného života.
Vše začalo v září 2014, kdy jsem si na atletických závodech přivodila přetržení předního zkříženého vazu levého kolenního kloubu při doskoku do písku. Najednou jsem se ocitla na druhé straně jako pacient a čekaly mě dlouhé měsíce nedobrovolného ležení v posteli a chůze o berlích. Rozhodla jsem se tento čas investovat do něčeho smysluplného a založila jsem blog o poranění předního zkříženého vazu (LCA), ve kterém jsem se dělila se svými čtenáři o své poznatky z průběhu léčby a snažila jsem se jim poskytnout cenné informace. 
Na stránkách blogu http://mfyzio.blogspot.cz/ najdete jednotlivá videa od momentu úrazu až po následující léčbu a rehabilitaci. Pokud jste si stáhli tento eBook pravděpodobně jste již po plastice LCA (stejně jako já) nebo Vás či někoho z Vašeho okolí teprve plastika čeká. A máte zájem na tom, aby byl Váš zdravotní stav co nejlepší. Věřím, že Vám následující stránky pomohou a přinesou odpovědi na Vaše otázky. Držím Vám pěsti při prvním kinesiotapování Vašeho vlastního nebo i cizího kolenního kloubu.

Hodně štěstí!

středa 11. března 2015

Jak pečovat o kolenní kloub po plastice LCA od 10. týdne

Ahoj!

Touto dobou by měla by být ukončena ambulantní rehabilitační péče. Co to znamená pro nás jako pacienta?
Během rehabilitace mělo dojít k plnému rozsahu pohybu, nácviku stabilizace a zvýšení svalové síly svalů dolní končetiny. V tuto chvíli by rozdíl síly mezi Vaší operovanou a neoperovanou nohou měl být do 20%. Cokoliv nad tuto hranici je považováno za asymetrii! Fyziologická stranová asymetrie se pohybuje v rozmezí 10-15%. Pokud se tedy provádí kontrolní měření anebo testování, nesmí Vaše operovaná noha být horší než zdravá o 20 a více procent, jinak dochází ke zvýšení pravděpodobnosti zranění nejenom operované, ale i zdravé nohy!

Co dělat dál?
  • zlepšovat svalovou sílu a vytrvalost
  • návrat ke sportovní aktivitě
  • návrat do tréninku
  • trénink koordinace, nestabilní plochy
  • cvičení v uzavřeném kinematickém řetězci (např. leg-press, polodřep, dřep, výstupy)
  • nutno dbát na kvalitní regeneraci po námaze
S klusáním začínáme 3. měsíc (13. týden) od operace. Ideálně obden 5 minut po rovině a měkkém povrchu. Kontrolujeme stav kolene během a po zátěži. Neměla by se objevit bolest ani otok. Pokud ano, okamžitě přestat s během. Pocit diskomfortu je v normě. Ten odezní časem a se zvyšující se silou a jistotou. Naším úkolem je najít optimální rychlost běhu tak, aby nedošlo ke kulhání a přetěžování zdravé strany. 
Tréninkový plán může vypadat následovně: 5 minut klus, pokud je vše OK, přidat dalších 5 minut a zvýšit rychlost, pokud zase vše OK, přidat 5 minut a opět zvýšit rychlost = optimum.
Tento typ tréninku zopakovat 3x. Poté navýšit časový interval na 10 minut v optimální rychlosti.

P.S. Buďte trpěliví! Ať nedopadnete jako já, místo 5 minut jsem šla 45 minut a odskákala to chřipkou na dva týdny. Organismus nebyl připraven po 3 měsících na takovou zátěž.



úterý 3. března 2015

Jak pečovat o koleno po plastice LCA 5.- 10. týden

Ahoj!

   Jak postupovat v léčbě po plastice předního zkříženého vazu dál? V následujících týdnech pokračujeme v některých zaběhnutých věcech a postupně přidáváme nové. V této fázi byste již měli být v péči fyzioterapeuta nebo rehabilitačního pracoviště. A jaké jsou tentokrát Vaše cíle?
  • redukce otoku
  • elevace končetiny
  • chůze bez opory (bez berlí)
  • zvyšování svalové síly trupu a dolních končetin
  • nácvik fyziologické chůze (bez kulhání)
  • plná extenze (propnutí)
  • rozsah pohybu kolena do 135 stupňů bez omezení
Ze sportovních aktivit je vhodné začít trénovat vystupování na stapperu a jízdou na rotopedu. Stejně jako stoj na špičkách s oporou o zeď- což vede ke zvýšení aktivity lýtkových svalů a nácviku odpichu od palce, který je nutný pro správnou chůzi. 



Na co si dát pozor?
Mezi 8.-10. týdnem dochází k největší remodelaci na kosti, tudíž člověk má subjektivní pocit větší jistoty a dovoluje si k postižené končetině víc. A tady může nastat velký problém, protože je tu riziko vytrhnutí štěpu, a to zejména ve třech situacích.

  • uklouznutí, podklouznutí ve vaně nebo v zimě na sněhu nebo na tanečním parketu
  • divoké noční otáčení v posteli 
  • po požití alkoholu



Někteří ortopedi doporučují spát prvních 6 týdnů v posteli s ortézou na koleni, pokud by Vám však nebyla příjemná je možno na koleno použít kinesiotapování. Co se týče pití alkoholu, to bývá vůbec jedna z nejčastějších příčin poškození štěpu. Stačí pár panáků nebo kousků piva a už máte narušené rovnovážné ústrojí a vnímání. Tudíž jste náchylnější k větší neopatrnosti a zátěži postiženého kolena. 

Prosím, nepodceňujte sílu alkoholu a nechoďte s berlemi na večírky! Replastika kolenního kloubu je možná, ale není příjemná a hrozí velké riziko budoucích problémů, zejména otoků i po sebemenší zátěži!

úterý 17. února 2015

Jak pečovat o koleno po plastice LCA 1.- 4. týden

Ahoj!
   Dnes si řekneme několik zásad a informací, které je třeba dodržovat během prvních čtyř týdnů od provedení plastiky předního zkříženého vazu! A to v případě štěpu z hamstringů i z ligamenta patellae. Pár minut po operaci zkouší lékař stabilitu a správnou délku štěpu, tak aby bylo v kolenním kloubu dosaženo plné flexe i extenze (pokrčení a propnutí). 
A jaký je Váš pooperační úkol???

Moje koleno před vyndáním stehů.
  • ledování (PRICE)
  • trénink propínání kolene (můžete využít overball jako v 5. videu)
  • zvětšení rozsahu pohybu kolene na 90 stupňů (pravý úhel)
  • chůze o berlích a odlehčování postižené končetiny (ortézka, kinesiotaping)
  • nácvik správné chůze o berlích
  • mobilizace patelly
  • postupné zlepšování svalové síly stehenních svalů (zvednout nataženou nohu několik cm nad zem)
  • po vytažení stehů tlaková masáž jizvy ( podrobný postup ve videu z ledna, provádíme denně do 7. týdne po operaci) 
  • masáž kolenního kloubu, jako prevence adhezí 
  • aplikace látky na ředění krve první týden (jako prevence žilního trombu)
Je třeba si uvědomit, že dokud máte koleno oteklé, je omezen i rozsah pohybu! V momentě slehnutí otoku se zvětší i Váš rozsah pohybu! Proto je tak důležité odlehčovat nohu, nezatěžovat, ledovat a cvičit, aby se zvětšilo prokrvení dané oblasti a zrychlila se redukce otoku. Během prvních týdnů je otok zcela normální!Časem by se měl zmenšovat a zhruba po 2 až 3 měsících by otok měl být zcela pryč.

Faktory, které ovlivňují stav kolenního kloubu po operaci LCA:
  • věk pacienta
  • další poškození kolenního kloubu (menisky, chrupavka)
  • psychické rozpoložení
  • sociální zázemí
  • svalová síla
  • stabilita kloubu
  • otok

sobota 14. února 2015

Balanční podložka

Ahoj!


     V dnešním videu Vám představím jednu z nestabilních ploch, kterou 100% využijete během rehabilitace po plastice LCA. Nestabilní plochy (NP) jsou velkou skupinou pomůcek, které mají za úkol vytrénovat Vaše reakční schopnosti, zvýšit  a zlepšit propriocepci, stabilizaci, aferentaci a svalovou sílu! Jednoduše řečeno Vaše senzomotorické schopnosti.

Ježci
   Na rehabilitačním pracovišti se setkáte například s dřevěnými úsečemi (kulové, válcové), barevnými čočkami nebo pěnovými kladinami (např. AIREX) a pichlavými ježky či s BOSU podložkami. Já osobně tyto pomůcky miluji, protože oživí jinak nudné cvičení a nabízí veliké množství variability a stavění "překážkových" drah, které ocení zejména děti a mladší ročníky.
   
  
Úseč ze dřeva.
Díky bodlinkám na balanční podložce dochází k prokrvení plosek a k reflexnímu ovlivnění CNS. Balanční podložky obsahují ideální množství vzduchu tak, aby se jejich stlačením dosáhlo nestabilního povrchu, který se neustále mění v závislosti na tom, jak je zatěžujete a kam přenášíte váhu. Takovéto cvičení není tedy nikdy stejné a závisí na schopnosti cvičence, jak se dovede s nestabilním povrchem vyrovnat. Ze začátku může být problém se vůbec udržet, ale díky pravidelnému cvičení vidíte na vlastní oči pokroky a to co se dříve nedařilo, Vám najednou půjde skoro samo.
  
Pěnová podložka
    Ideální je cvičit NABOSO, bez ponožek a obuvi. V době, kdy noha (koleno) není unavená po náročném dni stráveným chozením! Se cvičením na nestabilních plochách se začíná v období 7. týdne po operaci LCA. Zpravidla začínáme  s nejlehčími prvky a postupně zvyšujeme náročnost podle individuálních schopností. Všechny cviky z videa si nejdříve vyzkoušejte na sucho, bez podložky. Jenom na zemi, tak si připravíte drobné svalstvo na noze na další cvičení. Poté zkuste zvýšit obtížnost použitím balanční podložky. Pokud nezvládnete základní cviky, vraťte se na zem. Dobrá stabilita se pozná výdrží v dané poloze aspoň po dobu 10-15 vteřin.

Bosu.

 Cvičte do pocitu mírné únavy, cvičení na NP je velmi náročné. Nesmí Vám provokovat bolest, křeče. Pocity tlaku a tahu jsou normální. Mě osobně se stále objevuje velký třes, což znamená, že svalstvo je hodně oslabené (zejména m.quadriceps femoris a vastus medialis) po operačním zákroku a je potřeba cvičit stabilitu na postižené končetině pravidelně. Pokud nohu "přecvičíte" poznáte to druhý den, kdy se objeví větší bolest. V takový den znovu necvičte! Ve všech polohách dodržujte vzpřímené postavení těla, rovná záda, vytažená hlava, hrudník vpřed a především mírně pokrčená kolena (NE propnutí!). Cvik opakujte 20-30x maximálně.


Stoj na balanční podložce.
    Dalším oživením cvičení může být střídání poloh rukou a nohou, do tzv. protipohybu anebo zavření očí a ztráta zrakové kontroly. Navíc můžete do cvičení zapojit i rodinné příslušníky, kteří Vás mohou dotykem ruky vychylovat z Vaší pozice a Vy se nesmíte nechat dát nebo si během držení neutrální polohy házejte s další osobou míčem. Cvičení ve skupině "stejně postižených" bývá taky velká zábava!
 



Instruktážní video ke zhlédnutí zde: http://youtu.be/A50PzVYD2so
P.S. Balanční polštářek použitý ve videu (a na obrázku) jsem koupila v Lídlu za 149 Kč.

Mějte se krásně, Mirka!

úterý 10. února 2015

Desatero výhod operace LCA

Co je pozitivního na tomto zranění? Dnes mě tato otázka napadla několikrát a musela jsem se pousmát nad tím, co všechno mě napadalo. Podělím se s Vámi alespoň o následující desatero!

1.       Doma i v nemocnici se k Vám chovají jako ke královně/králi a nosí jídlo do postele.
2.       Nemusíte chodit do práce.
3.       Pokud prožíváte stres, oblečete o číslo menší kalhoty.
4.       Pokud stresem přiberete, máte důvod koupit si nové kalhoty!
5.   Doma Vám funguje donášková služba 24 hodin denně, protože sami si o berlích nic nedonesete.
6.       Můžete si zabrat nejlepší místo na gauči u televize.
7.       Po měsíci se začnete těšit na kolegy i na šéfa v práci.
8.       Můžete spát, jak dlouho chcete.
9.       Konečně máte čas na věci, které jste předtím odkládali.

10.   Při procházce se můžete vymlouvat na koleno, když na Vás ostatní čekají anebo naopak nemusíte chodit nikam! J


středa 21. ledna 2015

Ahoj!

  
nrp-kolik-stoji-tvoje-svoboda-300x600-g.gif
TEST
   Již na začátku února startuje další vlna programu Neurorestart Peníze! Sama jsem si prošla druhou vlnou, která běžela "shodou náhod" na podzim 2014, kdy se mi stal úraz s kolenem a měla jsem tak spoustu času zamyslet se i nad jinými věcmi, než práce, práce a zase práce...

   Bez NR Peníze by nikdy nevznikl Fyzio blog, díky němu jsem poznala svoji hodnotu a skrytý potenciál. Pokud Vás zajímá, jaký máte vztah k penězům VY, odpovězte si na 6 jednoduchých otázek v testu "Kolik stojí tvoje svoboda"a jeho vyhodnocení si nechte zaslat na email. 

   Máte dostatek peněz, tak abyste se skutečně cítili svobodní a plnili si svá přání a plány? Věnujte testu pouhých 5 minut, jde o rychlé, intuitivní odpovědi. Nad každou otázkou se v krátkosti zamyslete a zaškrtněte poctivě a upřímně svoji odpověď. Vyberte jednu z možností, která nejlépe vystihuje Vaši aktuální situaci -  právě teď.
   Živé vysílání bude 29. 1. 2015 možné zhlédnout na odkaze níže , kde se dozvíte další informace a podrobnosti. Už 116 000 lidí zjistilo, jaké to je, se restartovat za 21 dní a prožít životní průlom.
   Najdete tam i rozhovory se známými osobnostmi jako: prof. jaderné fyziky Jan Rak, miliardář Karel Janeček, vizionář Libor Malý, europoslanec Tomáš Zdechovský, prestižní bankéř Petr Kopecký a další.
http://svoboda.neurorestartpenize.cz/webinar-29-1/?a_box=exwdtnur


S pozdravem Mirka!
 



pondělí 19. ledna 2015

Fyzikální terapie 2. část

Ahoj!

     V dnešním videu si projdeme mechanoterapii, fototerapii a hydroterapii a jejich hlavní zástupce, se kterými se můžete setkat na rehabilitaci po plastice předního zkříženého vazu.


Ultrazvuk a aplikace gelu.
    Do mechanoterapie, v rámci plastiky LCA, patří neodmyslitelně její zástupce ultrazvuk. A o co se jedná? O přenos mechanické energie z povrchu ultrazvukové hlavice do postižené tkáně s frekvencí 1,0 až 3,0 MHz. Tam dochází k přeměně mechanické energie na tepelnou a k mikromasáži buněk v hloubce i na povrchu. 
Doba aplikace nepřekročí 5 minut. Účinek je zejména myorelaxační (uvolnění svalových spazmů), antiedematózní ( proti otoku) a analgetický. Ultrazvuk se doporučuje aplikovat obden.



Léčba laserem.
   Fototerapie zahrnuje laser a biolampu. My využíváme účinků laseru, které nám zajistí pěkný výsledný kosmetický efekt (v oblasti jizvy), snížení bolesti (analgetický účinek), protizánětlivý účinek a biostimulační účinek (novotvorba kolagenních vláken, zrání epitelových buněk, dodání energie buňkám). A co je vlastně laser? Polarizované elektromagnetické záření až do vlnové délky 3000 nm, které ovlivňuje cílovou tkáň. Doba aplikace se liší podle velikosti ozařované oblasti, frekvence a metody. Nezbytná je ochrana očí pomocí speciálních brýlí. Většina laserů na rehabilitačních pracovištích má třídu III.B (pokud by se nepoužily brýle, může dojít k poškození Vašeho zraku). Aplikace denně.


  Hydroterapie je velmi široká oblast. My se zaměříme zejména na vířivou koupel! Při této proceduře se vysvlečete do spodního prádla (spodek) a vlezete si do speciálně upravené vany s tryskami, kterými přitéká proud vody pod tlakem. Pokud máte ještě oteklé koleno neměla by teplota vody přesáhnout 37 stupňů! Doba procedury max. 15 minut a jejím účinkem bude mechanická stimulace kůže a tím pádem i lepší prokrvení postižené oblasti a rychlejší hojení. Pokud Vám lékař nepředepíše vířivé koupele, můžete si sami zajít do nejbližšího wellness centra, kde určitě podobné vybavení najdete nebo do lázeňského komplexu, kde je přístup i pro veřejnost.

     Všechny procedury jsou velmi příjemné, uvolňující a relaxační! Ta velká dřina na Vás čeká až pod vedením zkušeného fyzioterapeuta, který má za úkol zvýšit rozsah pohybu v operovaném kloubu a pomoct znovu vybudovat svalovou hmotu na postižené končetině. 

     Více ve videu zde:http://youtu.be/cY958ZNKuGw   

Mějte se krásně a přeji Vám hodně sil!

neděle 18. ledna 2015

Fyzikální terapie 1. část

Ahoj!

     Dnes Vás seznámím se dvěma procedurami, na které můžete v rámci rehabilitace předního zkříženého vazu narazit! Pokud jste nováčci v oboru fyzikální terapie, najdete v tomto videu základní informace o tom, co Vás čeká a za jakým účelem.


Elektroterapie v praxi.
 Magnetoterapie využívá magnetické složky elektromagnetického pole. V něm se nachází během terapie Vaše postižená končetina. Mezi hlavní účinky patří vasodilatace cév, myorelaxace, analgézie, zrychlené hojení kostních traumat a antiedematózní účinek. Doba aplikace nejčastěji kolem 30 minut.        Většina pacientů tráví tento čas čtením časopisů, knih nebo sledováním televize (pokud je instalována na pracovišti). Nedoporučuje se používat během terapie mobilní telefony a jiná zařízení, aby nedošlo k poškození jejich funkce. V praxi se nedoporučuje kombinovat magnetoterapii s elektroterapií nebo ultrazvukem v jeden den.


Na rehabilitaci platí zákaz
používání mobilních telefonů během terapie.
     Elektroterapie je velmi široká oblast. Obecně ji můžeme rozdělit na kontaktní (nízkofrekvenční, středněfrekvenční proudy) a bezkontaktní (vysokofrekvenční proudy). Diadynamické proudy, které jsem zvolila, patří mezi ty nízkofrekvenční a jejich hlavním účinkem je snížení bolesti (analgézie) a relaxace svalstva anebo můžeme stimulovat oslabené svaly, zejména m. rectus femoris a vastus medialis a naučit je zapojování do pohybového stereotypu, což využijeme zejména při nácviku chůze.

       Při elektroterapii si volíte intenzitu elektrického proudu sami. Vnímáme ji jako příjemné, uvolňující brnění postižené oblasti. Doba aplikace kolem 7 minut, velmi však záleží na zvoleném programu.

     Fyzikální terapie se provádí v součinnosti se cvičením postižené končetiny, nikdy izolovaně. Fyzioterapeut má tak možnost vidět pokrok v léčbě a prodiskutovat aktuální stav kolenního kloubu s pacientem. Spolu pak pracují na zlepšení stereotypu chůze a zvýšení svalové síly.

První část videa ke zhlédnutí zde: http://youtu.be/qk5AnwK12Lg


Pokračování příště!

sobota 10. ledna 2015

Kontrola

Ahoj!
            
Koleno 5.týden po plastice LCA.
       V jedenáctém pokračování se budu zabývat kontrolou u lékaře a podělím se s Vámi o vyjádření mého ortopeda MUDr. Zdeňka Šose. První kontrola u lékaře se zpravidla odehrává 10 dní po operaci LCA. Z pohledu pacienta je krátká a o to výživnější. Vyndávají se stehy a kontroluje se stav operované končetiny. Já jsem byla vděčná za to, že mě pan doktor zabavil teoretickými informacemi  a během toho mi sestřička "nenápadně" vytahovala stehy z levého kolena. Vzhledem k náplni kolena krví bylo nutné provést i punkci, což bývá  po provedené plastice normální. 


       Samotná punkce už byla pocitově o něco horší než stehy, ale nebylo jak utéct. Berle totiž značně ztěžují pohyb. Dále jsem obdržela poukaz na rehabilitaci a několik doporučení. Vzhledem k čekacím dobám na rehabilitacích neváhejte a objednejte se na ně alespoň 3 týdny před plánovaným výkonem. Čím dříve se začne s řízenou rehabilitací, tím lépe.

Jízda na rotopedu.
       V prvních fázích rehabilitace využíváme zejména ledování (PRICE) a fyzikální terapii. S fyzioterapeutem na individuálním cvičení probíhá nácvik chůze o berlích, tlaková masáž jizvy a cvičení vedoucí ke zvětšení rozsahu pohybu v kloubu, včetně uvolňování měkkých tkání a mobilizace patelly.


Nácvik stabilizace.
Druhá kontrola je radostnější, neboť vidíte a cítíte velký pokrok. Za prvé dojdete už po svých (bez berlí) a za druhé se provádí ultrazvukové vyšetření, které je absolutně bezbolestné. Toto vyšetření odhalí (neodhalí) tekutinu v koleni a zobrazí známky hojení. V mém případě bylo vše v pořádku, jizva klidná a malé množství výpotku v koleni nepotřebovalo odsát (jupí!).

Rozsah pohybu v kolenním kloubu se od první kontroly
(90 stupňů) zvětšil na 125 stupňů a otok se výrazně zlepšil.
Takže jsem mohla už zahrnout do cvičení i jízdu na rotopedu, stapper a pomalu mě čeká nácvik stabilizace a posilování stehenního svalstva.

Vyjádření MUDr. Zdeňka Šose při druhé kontrole naleznete zde: http://youtu.be/_Nod9PTfIrQ

V polovině února 2015 uplyne šestitýdenní lhůta, po které bych měla mít již plný rozsah pohybu a ukončenou rehabilitaci.

Kontakt na zdravotnické zařízení: http://www.medicoms.cz/

Mějte se krásně!







       

sobota 3. ledna 2015

Tlaková masáž jizvy


Ahoj!

       Dnes si v desátém videu ukážeme praktickou ukázku tlakové masáže (TM) jizvy. Jediné co k tomu budete potřebovat jsou trpělivost a vaše prsty! Tlakovou masáž jizvy provádíme vždy po vyndání stehů z operační rány, tzn. desátý den po operaci. Ne dříve!
Od tohoto momentu můžete každý den přispět ke zlepšení stavu vašeho operovaného kolena tím, že se budete věnovat pět minut postižené oblasti. Je to výhodné i z psychického hlediska, kdy má člověk možnost si znovu "osahat" vlastní tělo a znovu se s ním seznámit. 

       Stává se, že lidé po vyndání stehů mají strach se postižené nohy dotknout, aby si neublížili anebo je jim to vysloveně nepříjemné. Toto je však potřeba odbourat a uvědomit si, že i to operované, oteklé, bolavé koleno je mojí součástí a potřebuje moji péči.

       Tlakovou masáž dělejte vždy nasucho, žádné krémování ani mazání předem! Často se setkávám na rehabilitaci s tím, že pacienti přichází už z rána s nakrémovaným kolenem, protože jim v nemocnici doporučili si jizvu mazat. To je v pořádku, pokud už máte provedenou tlakovou masáž. A pokud ne, ztěžujete tak práci fyzioterapeutovi, který Vás musí odmastit, aby jeho TM měla požadovaný efekt.


Proč dělat TM? Lidská kůže je složena z několika vrstev: pokožka (epidermis), škára (corium) , podkoží (tela subcutanea). Tyto vrstvy bývají za normálních okolností proti sobě volně posunlivé a pohyblivé. Vlivem šití, v místě provedené plastiky LCA, dochází k jejich "secvaknutí", které  člověk vnímá jako nepříjemný tlak či tah během pohybu. Jizva, které se nevěnuje dostatečná péče, umí pěkně pozlobit! Citliví jedinci vnímají tyto nepříjemné pocity i v klidu a dokonce i několik měsíců či let po zákroku. 

       Dalším důvodem je i kosmetický efekt jizvy, díky TM a fyzikální terapii (laser) můžeme ovlivnit její vzhled. Jizva by měla být na povrchu hladká, splývající s okolím. Žádné vyčnívání jizvy ani propadnutí do hloubky. Jizva by měla být klidná, bez výrazného zarudnutí či svědění. Nezáleží na tom, jestli je jizva dlouhá 5 nebo 15 cm, každá jizva potřebuje péči. 

      Po TM doporučuji promazat ideálně vepřovým nesoleným sádlem nebo jiným krémem bez parfemace. Zabraňujeme tak vysychání a zvýšenému dráždění jizvy. Navíc podporujeme dobré hojení. TM jizvy je jednoduchá věc, kterou zvládne každý sám doma. Pokud je některá část jizvy "slepená", tak je třeba věnovat jí více pozornosti.

       Ze svojí praxe Vás seznámím se dvěma extrémy. Jedna skupina nepečuje o jizvu vůbec (i když ji mají přes celé koleno) a druhá skupina úzkostlivě řeší, jestli to dělají správně a kolikrát denně a kolik minut je nejlepší. Buďte prosím někde uprostřed. Ani jeden extrém postižené noze nepomáhá. Řiďte se svým vlastním rozumem a tím, že je lepší něco, než nic! Ve videu sice uvádím dobu masáže pět minut, ale z mého pohledu je to zlatý průměr. Někdy vydržím masírovat déle a jindy mám bolavé prsty po třech minutách.

      Pokud Vám vadí, jak se oblečení tře o jizvu, je možné si ji na pár dní přelepit nebo využít kinesiotaping jizvy, jako jsem to v rámci domácí rehabilitace udělala já, viz. foto vpravo. Avšak více o tejpování zase jindy!

Video dostupné zde:  http://youtu.be/vPdaFQc8Bhk

Hodně štěstí s masáží!